Årets Håndbryg 2019 er fundet

25.05.2019 16:53

Kim Breinholt Jensen og bocken “Revival of the Bock” løb med sejren ved DM i håndbryg.

Bocken “Revival of the Bock”, brygget af Kim Breinholt Jensen, er årets håndbryg. Se samtlige vindere her.

ÅRETS HÅNDBRYG

“Revival of the Bock”, Kim Breinholt Jensen (Bock)

RESULTATER - SKM 2019

SKM-GULD: “Den siste tysken”, Fredrik Olsson & Mikael Andersson (SE) (Tysk Pilsner)

SKM-SØLV: “Sankt Gertruds 10”, Ole Munch (DK) (Mørk Stærk Belgisk Ale)

SKM-BRONZE: “SheepFucker”, Henrik Kristedal & Pernilla Zackrisson (SE) (Engelsk Brown Ale)

DM I HÅNDBRYG - VINDERNE

LYS LAGER

Guld: “I østen stiger solen op”, Peter Gregersen (Moderne Lys Lager)
Sølv: “Hopils pokus”, Peter H. Kvist (Moderne Lys Lager)
Bronze: “Golden Münich Helles II”, Thomas & Peter Guldborg (Münchner Helles)

MØRK LAGER

Guld: “Munkel”, Øystein Borud (Münchner Dunkel)
Sølv: “Mittlefrüh på sterorider”, Peter Gregersen (Moderne Mørk Lager)
Bronze: “Wienervalsen”, Carsten & Anders Holløse (Wiener)

BOCK

Guld: “Revival of the Bock”, Kim Breinholt Jensen (Bock)
Sølv: “EM-MA Bock nr. 13”, Martin R. Andersen & Erik Martinsen (Bock)
Bronze: “Investigator”, Bryghuset Kold Sundbæk (Doppelbock)

LYS ALE

Guld: “Herlev Pale Ale”, Kent Brunstedt (Amerikansk Pale Ale)
Sølv: “Itsi Bitsi”, Rahnster (Amerikansk Pale Ale)
Bronze: “Golden Kölsch II”, Thomas & Peter Guldborg (Kölsch)

MØRK ALE

Guld: “The Brown Eyed Girl”, Claus Lücking (Amerikansk Brown Ale)
Sølv: “Fall of the temple”, Anders Jurin Hansen (Altbier)
Bronze: “Snot i sækkepiben”, Michael Knudsgaard (Skotsk Stærk Ale/Wee Heavy)

IPA

Guld: “Flydende solskin”, Peter Gregersen (Amerikansk IPA)
Sølv: “Mr. Freeze MaltKings”, Brian, Jonas og Simon (Amerikansk IPA)
Bronze: “The grudge”, Søren Kürstein (Amerikansk IPA)

HVEDEØL

Guld: “Belgiens Hemmelighed 2018”, Lenni Sandhu Løbter (Belgisk Wit)
Sølv: “What a day”, Jakob Bille Petersen (Weizen/Weissbier)
Bronze: “Boris”, Kim Skals (Weizen/Weissbier)

PORTER/STOUT

Guld: “Chokostout”, Rankness (Sweet Stout)
Sølv: “Good Stuff Summer Porter 2019”, Henrik Husballe (Porter)
Bronze: “Rekordbogen”, Michael Knudsgaard (Dry Stout)

STÆRK ØL

Guld: “Black Vanilla”, Jakob Thomsen (Imperial Stout)
Sølv: “Kulminator tribute”, Peter H. Kvist (Engelsk Barley Wine)
Bronze: “Det Sorte Bæst”, Tobias Henningsen (Imperial Stout)

LYS BELGISK ALE

Guld: “Champagne Buster”, Anders Jurin Hansen (Saison)
Sølv: “Trinity tripel” Øystein Borud (Lys Stærk Belgisk Ale/Tripel)
Bronze: “4 Depressive Saisons #4”, Rune Vestergaard (Saison)

MØRK BELGISK ALE

Guld: “Sankt Gertruds 10”, Ole Munch Mørk (Stærk Belgisk Ale)
Sølv: “Sir Wallace Gone south”, Johnnie Lindahl (Mørk Stærk Belgisk Ale)
Bronze: “Dubbel Down”, Jakob Bille Petersen (Belgisk Dubbel/Bruin)

SYRLIG ØL

Guld: “Cherry Up”, Kim Skals (Belgisk Frugt Lambic)
Sølv: “Pink Swinger”, Ole Simmelsgaard (Belgisk Frugt Lambic)
Bronze: “Fuglekrigeren”, Carsten Gundersen (Belgisk Frugt Lambic)

SPECIALØL

Guld: “Mandaripa”, Peter Gregersen (Frugt/Grøntsagsøl - Amerikansk IPA m/mandarin)
Sølv: “Mr Gorbachev, Tear Down This Sour”, Patrick Schou (Frugt/Grøntsagsøl - Berliner Weisse m/Hindbær)
Bronze: “Nine Toes Bourbon and Rum”, Emil Andersen (Trælagret Øl - Engelsk Barley Wine)